Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poznawanie świata poprzez zabawę. Idealne zabawki dla niemowlaka

2018-07-05
Poznawanie świata poprzez zabawę. Idealne zabawki dla niemowlaka

Poznawanie świata poprzez zabawki: dźwięk

Niemowlaki reagują przede wszystkim na wysokie tony, które są dla nich najwyraźniej słyszalne. Kiedyś doskonałą zabawką dla niemowlaków była tradycyjna pozytywka z melodią o wysokich dźwiękach. Obecnie w sklepach z zabawkami mamy znacznie szerszy zakres możliwości, można więc wybierać spomiędzy wielu kolorowych przedmiotów emitujących różne dźwięki. Bardzo chętnie wybierane dla niemowlaków są maty edukacyjne wyposażone w przyciski dźwiękowe, grające telefony czy brzęczące zwierzątka. Świetnie sprawdzą się również grzechotki, które wydają różne dźwięki. Grzechotki można zawieszać na bujaczkach, przy łóżeczkach czy ustawiać na matach edukacyjnych. Początkowo niemowlę nie będzie w stanie samodzielnie poruszać grzechotkami - będą musieli zająć się tym rodzice. Pamiętajmy, że im bogatszy zakres dźwięków, tym lepiej będzie rozwijać się słuch malucha. Dźwięki pomagają również w późniejszej nauce mowy.

Poznawanie świata poprzez zabawki: wzrok

Wzrok noworodka pozwala mu widzieć świat w nieostrych obrazach. Najlepiej rozpoznaje przedmioty kolorowe, które są oddalone od jego oczu o ok. 30-40 cm. Z tego też powodu producenci zabawek dla najmłodszych proponują różnokolorowe maty z zawieszonymi nad głową bobasa grzechotkami w postaci zwierzątek lub zawieszki na bujaczki czy łóżeczka. Z kolorami nie należy jednak przesadzać. Najlepiej postawić na kilka podstawowych kolorów, np. żółty, czerwony, zielony, niebieski. Wzory powinny być stosunkowo duże i dość wyraźne. Wręczając maluchowi przedmioty o wyrazistych, geometrycznych wzorach i różnych kolorach, pobudzisz u niego zmysł wzroku, a jednocześnie jego ciekawość otoczeniem.

Poznawanie świata poprzez zabawki: dotyk

W przeciwieństwie do wzroku czy słuchu, zmysł dotyku jest u noworodków dość dobrze rozwinięty. Przykładowo, od razu wyczują różnicę między czymś gładkim a puszystym. Warto więc podsuwać mu do zabawy przedmioty o zróżnicowanej fakturze, z różnymi wypukłościami, o urozmaiconych kształtach.
pixel